Nowość w prawie autorskim dotycząca utworów architektonicznych:
20 września 2024r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 4 lutego 1994r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Nowość w prawie autorskim, dotyczy też utworów architektonicznych: wprowadzono termin 20 lat na odstąpienie / wypowiedzenie umowy przez architekta, w sytuacji, w której jego projekt (dzieło = utwór) nie zostało „rozpowszechnione” (tj. zrealizowane).
W uzasadnieniu zmian pojawiło się sformułowanie:
„Z drugiej strony, mając na uwadze ochronę interesów twórców i wykonawców, którzy zwykle są słabszą stroną umowy, wprowadza się bezwzględne prawo do odstąpienia od umowy lub jej wypowiedzenia w przypadku, gdy utwór bądź artystyczne wykonanie nie zostało rozpowszechnione w terminie 10, a w przypadku utworów architektonicznych, architektoniczno-urbanistycznych lub urbanistycznych 20 lat od dnia przeniesienia prawa lub udzielenia licencji wyłącznej”.
Skorzystanie przez architekta z prawa odstąpienia od umowy/wypowiedzenia będzie uzależnione od wyznaczenia nabywcy lub licencjobiorcy dodatkowego terminu na przystąpienie do rozpowszechniania utworu. Termin ten nie może być jednak krótszy niż 6 miesięcy, co ma umożliwić nabywcy lub licencjobiorcy podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do rozpowszechnienia utworu. Dopiero upływ dodatkowego terminu pozwoli twórcy na skuteczne odstąpienie od umowy bądź jej wypowiedzenie.
Wypowiedzenia/odstąpienia nie stosuje się, jeżeli brak rozpowszechnienia utworu wynika z okoliczności w przeważającej mierze zależnych od twórcy (np. brak współpracy architekta z klientem).
Prawa do wypowiedzenia / odstąpienia nie mają współtwórcy, których wkłady pracy twórczej nie mają samodzielnego znaczenia.
Przepisy weszły w życie 20 września 2024 r.
Link do Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940240083