WYKŁAD – Optymalizacja jako nowa strategia dla projektowania architektonicznego

IDM_opti_APADRIAN KRĘŻLIK dla IDM

WYKŁAD Pt, 15.04, 19:00

OPTYMALIZACJA JAKO NOWA STRATEGIA DLA PROJEKTOWANIA ARCHITEKTONICZNEGO

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie procesy projektowe i konstrukcyjne bez użycia komputera. Jesteśmy świadomi tego, że projektowanie będzie coraz bardziej zdygitalizowane. Jaki jest następny krok? Jak lepiej możemy wykorzystać technologię w naszej pracy? Jedną ze strategii, z pewnością, jest projektowanie parametryczne, które często błędnie kojarzone jest z określoną estetyką. Nowy zestaw narzędzi pozwala projektować przede wszystkim szybciej, wydajniej i taniej.

Ale przecież to nie wszystko. Często w pracy zawodowej musimy pogodzić sprzeczne interesy konstruktora, branżystów, urzędu i potrzeby klienta.

Czy możemy również część z tych zadań zlecić maszynie? Dzięki użyciu metod optymalizacyjnych możemy znaleźć najlepsze rozwiązania, możemy szukać mieszkań o równocześnie najlepszym rozkładzie, nasłonecznieniu i widokach albo hali o najmniejszej ilości słupów. Z zastosowaniem optymalizacji w projektowaniu spotykamy się na rynku od niedawna, dopiero teraz matematycy opracowali odpowiednie algorytmy. Perspektywy są bardzo obiecujące.

Na spotkaniu oprócz sposobu działania metod poznamy przykłady zastosowania optymalizacji w projektach i realizacjach.

 

Adrian Krężlik/ Architekt, twórca Grupy Architektura Parametryczna.

W latach 2010-2011 pracował w londyńskim biurze Zaha Hadid Architects, potem w Meksyku dla FR-EE Fernando Romero budował zespół projektowania cyfrowego, a dla Rojkind Arquitectos prowadził Fab Lab. Na zaproszenie Konferencji Shapes of Logic prowadził warsztaty z projektowania generatywnego, gościł z projektem na Politechnice Słowackiej badając użycie robotów w procesach fabrykacyjnych, uczy w poznańskiej School of Form, organizator cyklu warsztatów z projektowania parametrycznego oraz wykładów Shaping the Futures.

ZAPRASZAMY

„Izba Dla Młodych” – Agnieszka Mańkowska