Zaproszenie – „ZAWODY W REKONSTRUKCJI TRAWNIKA”. 22.04. godz. 10.00, Przystanek Architektura

W Dzień Ziemi bijemy REKORD ŁODZI w Rekonstrukcji Trawnika

Zapraszamy do udziału w zawodach 22 kwietnia od godz. 10.00 na Przystanku Architektura ul. Północna 12 w Łodzi

W całej Polsce trawniki niestety rosną powyżej obrzeży (krawężników). Każda ulewa powoduje wymywanie ziemi oraz wylewanie się błota i piasku na chodniki i ulice. W efekcie tony piasku i błota trafiają na jezdnie i chodniki, a po mieście jeżdżą brudne auta, ubrania na ludziach są zachlapane lub zakurzone oraz przybywa piasku w piaskownikach oczyszczalni. W przypadku Łodzi do GOŚ trafia ponad setka 24-tonowych wywrotek, a tym samym są to ogromne koszty finansowe. Poza kosztami oczyszczania piaskowników powstaje problem oczyszczania kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej. Średnia cena za metr bieżący czyszczenia rury kanalizacyjnej z piasku to 500,00 zł. Cotygodniowe mycie samochodów to setki litrów wody. Deszcz, zamiast oczyszczać miasto po burzy, topi je w brudzie na długie tygodnie, a efektem jest dalsze roznoszenie się kurzu, pyłów, alergenów w mieście.

Łódź przeznacza na oczyszczanie ulic około 24 milionów zł rocznie. Jeśli nie usunie się przyczyn powstawania zanieczyszczeń, to z pewnością nawet jeśli w budżecie miasta znajdzie się 120 milionów na oczyszczanie miasta i tak będzie to zbyt mała kwota.

1 m² brudnego chodnika +1 m² brudnej ulicy +1 m² zanieczyszczonej kanalizacji daje mniej więcej jeden m² pasa drogowego do zadbania, a zatem łączny koszt to około 1500,00 zł. Od ulicy Kilińskiego do ulicy Zachodniej 600 metrów jezdni i poboczy generuje zatem koszt około 630 tysięcy zł.

Stałe zanieczyszczenie miasta nie pozostaje bez wpływu na zdrowie łodzian. Jak zauważył prof. Piotr Kuna, masa kurzu, smog i wiele innych czynników wpływa bardzo negatywnie na zdrowie mieszkańców Łodzi. Mamy najkrótszą średnią długość życia spośród dużych miast w Polsce

Dobre praktyki w odpowiednim konstruowaniu trawników i przestrzeni zielonych realizowane są np. w Podkowie Leśnej. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, do którego odsyła poniższy link:

Działamy Lokalnie – Myślimy Globalnie

Grupa komunikacyjna ZIELONA ALTERNATYWA

Łódzka Okręgowa Izba Architektów RP/ Przystanek Architektura

MANU Niezależna Manufaktura Idei